KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU
KOMİSYON FAALİYETLERİ
YASAMA FAALİYETLERİ
Komisyona Havale Edilen Teklif ve Kanun Hükmünde Kararnameler (Tüm Liste) 104
Komisyona Esas Olarak Havale Edilen Teklif ve Kanun Hükmünde Kararnameler 3
Komisyona Tali Olarak Havale Edilen Teklif ve Kanun Hükmünde Kararnameler 101
Komisyonda Bulunan Teklif ve Kanun Hükmünde Kararnameler 104
Komisyonun Raporunu Verdiği Teklif ve Kanun Hükmünde Kararnameler 0
Esas Komisyon Raporunu Verdiği İçin İade Edilen Teklif ve Kanun Hükmünde Kararnameler 0
Havale Değişikliği Nedeniyle İade Edilen Teklif ve Kanun Hükmünde Kararnameler (İçt. Md. 34) 0
Doğrudan Genel Kurul Gündemine Alındığı İçin İade Edilen Teklif ve Kanun Hükmünde Kararnameler (İçt. Md. 37) 0
Geri Alınan Teklifler (İçt. Md. 75) 0
FAALİYETLER
"Türkiye'de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi" İle İlgili Toplantı

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, 13 Şubat 2018 tarihinde  AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer KATIRCIOĞLU'nun başkanlığında toplanmıştır.

Toplantıda, BM Kadın Birimi temsilcileri tarafından Komisyon üyelerine  "Türkiye'de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi" hakkında bilgi verilmiştir.

İlgili Dosya13.02.2018

Yurt Dışında Yaşayan Kadınlar ve Aileleri İle İlgili Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Toplantısı

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) 31 Ocak 2018 tarihinde toplanmıştır. Toplantıda, KEFEK Başkanı Kocaeli Milletvekili Sayın Radiye Sezer KATIRCIOĞLU ve Alt Komisyon Başkanı İstanbul Milletvekili Sayın Tülay KAYNARCA KEFEK ve "Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşı Olan ve Vatandaşlıktan İzinle Çıkmış Kadınların ve Ailelerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Konulu Alt Komisyon"un faaliyetleri hakkında bilgi vermişlerdir. Toplantının devamında Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan ÇAVUŞOĞLU tarafından Alt Komisyonun çalışma alanına giren konularda sunum yapılmıştır.

İlgili Dosya31.01.2018

KEFEK'in 7. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ TÖRENİ

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun 7. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla Meclis'te tören düzenlendi.
Törende, girişimcilik ve sosyal projeler gibi farklı alanlarda sergiledikleri başarılı çalışmalarla diğer kadınlar için rol modeli oluşturan, toplumsal önyargıların yıkılmasına katkıda bulunan kadınlara yıl dönümü anısına "Farkındalık Plaketleri" verildi. 

Türkiye'nin ilk ve tek kadın karakol komutanı olan, ilçesinde kadına karşı şiddetin önlenmesine katkıda bulunan Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar'a, 
İşitme engelli Piyanist Esra Ceren Karayaka'ya, 
Evliliğinin ilk yıllarında görme yetisini kaybeden ve 25 yıldan beri Şeref Mengene ile evliliğini sürdüren Fatma Mengene ve eşine; 
Atölyesinde noel ve cenaze çelengi üreten, KOSGEB kredisiyle üretim kapasitesini artıran kadın girişimcilerden Gülfer Kızılçay'a, 
Türk Yıldızları'nın ilk kadın üyesi Pilot Binbaşı Esra Özatay'a 
ve bir çok hayırsever çalışmalarda bulunan, kadının statüsünün iyileştirilmesine yönelik çalışmalara katkı sağlayan Dilek Sabancı'ya ödülleri verildi.

İlgili Dosya23.03.2016

BM Kadın Birimi (UN Women) Avrupa ve Orta Asya Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir Komisyonumuzu ziyaret etti.

BM Kadın Birimi (UN Women) Avrupa ve Orta Asya Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir Komisyonumuzu ziyaret etti.

İlgili Dosya10.03.2016

31 Kanun Toplumsal Cinsiyet Eşitliği açısından tarandı.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi  ve Parlamentolararası Birlik (PAB) işbirliğiyle "Türkiye'de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi" kapsamında, 
31 Kanun Toplumsal Cinsiyet Eşitliği açısından tarandı. TCE açısından yasa taraması Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Bertil Emrah Oder ile Dr. Zeynep Oya Usal tarafından gerçekleştirldi.

İlgili Dosya29.01.2016

Proje Açılış Toplantısı

Toplantıya Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Sayın Ahmet Aydın, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Sayın Radiye Sezer Katırcıoğlu, İsveç Büyükelçisi Lars Wahlund, BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Solrun Gisladottir ile Parlamentolar Arası Birlik Temsilcisi Zeina Hilal birer konuşma yaptı. Toplantının devamında, Proje faaliyetleri ile ilgili ayrıntılı bir sunum gerçekleştirildi. Açılış toplantısına ilgili bakanlar, milletvekilleri, ilgili kamu kurumları, Birleşmiş Milletlerin farklı kuruluşları, büyükelçiler, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerden geniş katılım sağlandı.

İlgili Dosya07.12.2015